BLOG: Dilema: Elektronički novac ili gotovina?

Sjećate li se kasica prasica? Da, da, upravo onih limenih ili plastičnih s malim otvorom za ubaciti koju kovanicu što vam je ostala u džepu na kraju dana ili za novčanicu od 50 apoena koju vam je prilikom posjeta dala baka. O, da… novac se „štedio“. Barem smo mi mislili da je to ispravan način štednje. Nikad neću zaboraviti kako sam otvorom za limenke s guštom rezala kasicu punu kovanica ili žlicom izvlačila kovanice za sladoled sebi i bratu. Danas, kako sam starija, a time ujedno i pametnija, znam da prilikom štednje moram uzeti u obzir i vremensku vrijednost novca, pa je naposljetku puno bolja opcija ulagati novac u vrijednosne papire ili ga jednostavno oročiti u banci.

Kako smo odrastali  tiho su se, u naš život bezbrižne djece, uvukle kartice. To je nekako uvijek bio pojam za „odrasle“, kao i kartično plaćanje, odlasci na bankomat i dizanje novca, plaćanje računa.

Ako si student i radiš preko studentskog servisa ili primaš stipendiju sigurno imaš karticu -minimalno jednu. Odrasli smo, vjerojatno i naše račune većinom plaćamo putem Internet bankarstva i u trgovini plaćamo novu (zadnji krik mode) torbu Americanom na nekoliko rata.

No vjerujem da je malo tko svjestan prednosti i nedostataka cool dizajniranih kartica što nam stoje u novčaniku i čekaju svoj red korištenja.

Prednosti koje svakako trebamo cijeniti:

  • Eliminira potrebu nošenja ogromne količine novca u fizičkom obliku
  • Smanjuje rizik od toga da izgubite novac ili budete pokradeni; ako vam ukradu karticu, ipak možete nazvati banku i prijaviti gubljenje/krađu kartice i blokirati svaku daljnju upotrebu iste
  • Karticom možete plaćati bilo gdje u zemlji, a u nekim slučajevima i izvan zemlje
  • U hitnim slučajevima možete „posuditi“ novac od banke čiju karticu koristite, npr. koristiti dozvoljeni minus uz određenu kamatu
  • Mogućnost korištenja usluga Internet bankarstva i on line plaćanje računa

Nedostaci kojih svakako moramo biti svjesni:

  • Premda je uporaba bezgotovinskog novca široko rasprostranjena, ipak na tržnici ne možemo platiti karticom, tj. ne možemo baš sve usluge platiti karticom
  • Svaka kartica dolazi s PIN kodom kojeg je važno upamtiti (znam da nisam jedina koja je blokirala karticu više puta)
  • Naime, neki trgovci postavljaju minimalan iznos potrošnje koju možete platiti karticom
  • Ponekad se magnetska traka, ako ne pazimo dovoljno na karticu, može oštetiti pa i sama kartica time postaje neupotrebljiva
  • Plaćanjem karticama lakše gubimo kontrolu nad osobnim financijama, u usporedbi s kontrolom koju imamo kada plaćamo gotovinom. Odnosno, skloniji smo impulzivnim kupovinama
  • Ukoliko imamo veći broj kartica, teže je pratiti koliko i na što točno trošimo
  • Korištenjem dozvoljenog minusa i ne podmirivanjem istoga, lako možemo doći do bankrota

Pitate se što je s dobrom starom gotovinom? Iako je upotreba kartica sve više „in“ Švicarska se, kako piše Bloomberg, čvrsto drži papirnatog novca. Jedan od razloga zašto se Švicarska koristi gotovinom više od drugih zemalja leži u tome što monetarni zakoni u Švicarskoj dozvoljavaju određeni stupanj tajnosti u bankarskom sektoru, tj. novac se može trošiti bez da vlada zna gdje se i kako potrošio.

Prema istraživanju Bank for International Settlements, postotak udjela bezgotovinskog plaćanja u BDP-u Švicarske je 10%, u usporedbi s Velikom Britanijom gdje je taj udio 34% i Švedskom gdje je udio bezgotovinskog plaćanja u BDP-u 25%.

13020437_1080350002007904_1018953986_n

No, možemo upotrebu kartičnog plaćanja gledati s posve druge perspektive – one moralne i etične.

Natalie Rickli, parlamentarka i članica SVP-a izjavila je sljedeće: „I don’t want the state to know who goes to what restaurant. That’s none of the government’s business.“

Sagledamo li svijet oko sebe koji svakim danom sve više tehnološki napreduje, utvrdit ćemo da je i marketinški daleko napredovao. Čak nas i Facebook prati, gleda kakve sadržaje objavljujemo i na taj način skuplja informacije o nama kao potrošačima, te nam prikazuje one reklame za čije smo se sadržaje zanimali. Što ako banke čine isto? Što ako nas banke kroz naše virtualne transakcije prate, uočavaju na što trošimo svoj novac, kada trošimo svoj novac i u kojim količinama te na taj način dobivaju informacije o nama te uvid u to kako mogu djelovati na nas?

Iz svega prethodno navedenog, možemo zaključiti da je naša odgovornost da dobro odvagnemo prednosti i nedostatke korištenja papirnatog novca i plastičnih kartica. No ono što je bitnije jest dobro upravljati vlastitim financijama. Svakako imajte na umu vlastiti cash flow i pametno upravljajte svojim potrošačkim navikama…tko zna, možda neke stvari želite zadržati za sebe 🙂 .

 

 

Autor: Ivona Župan

Komentiraj

Popunite niže tražene podatke ili kliknite na neku od ikona za prijavu:

WordPress.com Logo

Ovaj komentar pišete koristeći vaš WordPress.com račun. Odjava /  Izmijeni )

Facebook slika

Ovaj komentar pišete koristeći vaš Facebook račun. Odjava /  Izmijeni )

Spajanje na %s